Categories
Sports Tyrone Daily Herald Archives

PA Football News Rankings

Class AAAA:
1. Gateway (7) (10-0) Defeated Mount Lebanon, 42-0, (1)
2. North Penn (1) (10-0) Defeated Pennridge, 42-21, (2)
3. Wilson (3) (10-0), Defeated Warwick, 24-0, (3)
4. Garnet Valley (1) (10-0) Defeated Ridley, 41-28, (4)
5. Bethlehem Liberty (11) (9-1), Defeated Bethlehem Freedom, 20-14, (5)
6. Bethel Park (7) (10-0) Defeated Hempfield Area, 42-20, (6)
7. State College Area (6) (10-0), Defeated Chambersburg, 35-3, (7)
8. St. Joseph’s Prep (12) (8-2), Defeated Roman Catholic, 45-3, (9)
9. Neshaminy (1) (9-1), Defeated Pennsbury, 16-13, (10)
10. McKeesport Area (7), (8-2), Defeated Upper St. Clair, 34-28, (OTW)
Others to Watch: Bethlehem Freedom (11) (8-2), Bishop McDevitt (3) (8-2), Central York (3) (9-1), Cumberland Valley (3) (9-1), Downingtown West (9-1), Emmaus (11) (9-1), Hazleton Area (2) (9-1), LaSalle College (12) (7-2), McDowell (10) (7-3), North Hills (7) (9-1), Parkland (11) (7-3), Upper Dublin (1) (8-1), William Penn (York) (3) (9-1).
Class AAA:
1. Strong Vincent (10) (10-0) Defeated Meadville, 42-6, (1)
2. Thomas Jefferson (7) (9-1) Defeated Uniontown, 45-7, (2)
3. Wilson Area (11) (10-0) Defeated Notre Dame, 45-0, (3)
4. Highlands (7), (10-0), Defeated Laurel Highlands, 49-14, (4)
5. Abington Heights (2) (9-1) Defeated Honesdale, 41-0, (5)
6. Mechanicsburg (3) (10-0) Defeated Red Land, 14-7, (6)
7. Selinsgrove (4) (9-1), Defeated Montoursville, 40-7, (7)
8. Hollidaysburg (6) (9-1), Defeated DuBois, 26-13, (10)
9. Blackhawk (7) (9-1), Defeated Ringgold, 35-7, (OTW)
10. West York (3) (9-1), Defeated Littlestown, 28-14, (OTW)
Others to Watch: Berwick Area (2) (8-2), Brashear (8) (9-1), Cocalico (3) (9-1), Greencastle-Antrim (3) (9-1), Hopewell (7) (8-2), Manheim Central (3) (8-2), New Castle (7) (7-3), Perry Traditional Academy (8) (9-1), Pottsgrove (1) (9-1), Upper Moreland (1) (7-1), West Chester Rustin (1) (9-1).
Class AA:
1. Beaver Falls (7) (10-0) Defeated McGuffey, 42-21, (2)
2. Greensburg Central Catholic (7) (10-0) Defeated Freeport Area, 42-6, (3)
3. Mount Carmel Area (4) (10-0) Defeated North Schuylkill, 28-21, (4)
4. West Catholic (12) (9-1) Defeated Archbishop Carroll, 56-7, (5)
5. Dunmore (2) (9-1), Lost to Riverside, 34-20, (1)
6. Shady Side Academy (7) (10-0), Defeated Bishop Canevin, 42-0, (7)
7. Jeannette (7) (9-1) Defeated Valley, 46-7, (8)
8. Tyrone Area (6), (9-1), Defeated Central (Martinsburg), 38-14, (10)
9. Karns City (9) (9-1), Defeated Wilmington, 22-21, (OTW)
10. Wilmington (10) (9-1) Lost to Karns City, 22-21, (6)
Others to Watch: Aliquippa (7) (8-2), Athens Area (4) (9-1), Delone Catholic (3) (9-1), Edward Bok Vo-Tech (12) (10-0), Ford City (7) (9-1), Forest Hills (6) (9-1), GAR Memorial (2) (9-1), Lake Lehman (2) (9-1), Lancaster Catholic (3) (9-1), Moniteau (9) (10-0), Sharon (10) (9-1).
Class A:
1. Steelton-Highspire (3) (10-0) Defeated Camp Hill, 28-20, (1)
2. Riverside (2) (10-0) Defeated Dunmore, 34-20, (2)
3. Schuylkill Haven (11) (10-0) Defeated Blue Mountain, 42-15, (3)
4. Clairton (7) (10-0) Defeated Brentwood, 42-7, (4)
5. Bishop McCort (6) (9-0) Received First Round Bye (5)
6. Williams Valley (11) (10-0), Defeated Nativity BVM, 48-0, (6)
7. Southern Columbia (4) (8-2), Defeated Milton, 42-0, (7)
8. Portage Area (6) (10-0), Defeated Claysburg-Kimmel, 44-12, (8)
9. Saegertown (10) (10-0), Defeated Cambridge Springs, 36-6, (9)
10. Avonworth (7) (10-0), Defeated California, 35-8 (10)
Others to Watch: Bellwood-Antis (6) (9-1), Bloomsburg (4) (8-2), Cameron County (9) (9-1), Farrell (10) (8-2), Fort Cherry (7) (8-2), Mercer (10) (9-1), Monaca (7) (9-1), Pittsburgh North Catholic (7) (8-2), Purchase Line (6) (10-0), Rochester (7) (9-1), Western Beaver (7) (7-3).